Az idős emberek jóhiszeműségük, segítőkészségük és esetenként életkorukból adódó meggyengült egészségi állapotuk miatt kiemelten veszélyeztetettek a különféle jogsértésekkel szemben.
A prevenciós célokat szem előtt tartva szükséges a lakosság célirányos tájékoztatása e bűncselekmény visszaszorítása érdekében.
A jogsértések elkövetői a család iránt érzett legbensőbb érzelmekre alapozva, telefonon felhívnak idős személyeket. Unokának, vagy egyéb hozzátartozóknak, illetve egyes esetekben hivatalos személynek (például: rendőrnek, mentősnek, kezelőorvosnak) kiadva magukat egy meg nem történt balesetről, vagy káreseményről tájékoztatják az idős embert, amelyet a családtag okozott. A hozzátartozó "ügyének" gyors megoldása érdekében készpénzt, és/vagy ékszert kérnek, amelynek átadásáig a telefonkapcsolatot fenntartják.
Az ún. "unokázós" csalások a korosztályhoz tartozók anyagi biztonságát súlyosan csorbítják, továbbá a lakosság szubjektív biztonságérzetét is érzékenyen érintik.
Ilyen esetekben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát. Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik. Ha felmerül a gyanúja, hogy valaki önmagát hozzátartozónak adja ki, hívja fel és tájékozódjon.
Figyelem! A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése végett olyan valós információkat is közölhetnek, amelyek valóban a hozzátartozóhoz kapcsolódnak.
Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget!
Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, hiszen ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják.
Soha ne nyissanak ajtót idegeneknek, és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt. Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg személyleírásukat, a gépjármű rendszámát.
Amennyiben az ismeretlenek valamely szolgáltató dolgozójaként mutatkoznak be, minden esetben kérjék el igazolványukat, majd a szolgáltató telefonos ügyfélszolgálatán ellenőrizzék. A rendőrség az idősek családját, közvetlen ismerőseit is összefogásra kéri. Ha szükséges, minden nap hívják fel rokonuk, ismerősük figyelmét a fentiekhez hasonló történetekre, bűnelkövetési módszerekre és mondják el nekik a rendőrség tanácsait.
Ha mégis bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon.