A tavaly nyáron és már idén is több esetben a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék komoly közegészségügyi kockázatot jelentő állapotot teremtett városunkban. A jogszabály kifejezett tiltása ellenére a szennyvízhálózatba bevezetett csapadékvíz a csatornahálózat túlterheltségét okozta.
Városunkban a szennyvízhálózat kizárólag a háztartási szennyvíz befogadására, elvezetésére van méretezve. Nagyobb esőzésekkor a rendszer nem bírja el a megnövekedett terhelést. A szennyvízelvezető-hálózatba jutó nagy mennyiségű csapadékvíz a szennyvízcsatorna-hálózat egyes szakaszainak telítődését okozza, a keverékvíz (szennyvíz és csapadékvíz) kifolyik a csatornákból, és elárasztja a pincéket, udvarokat, veteményeskerteket és közterületeket. Az alacsonyabban fekvő területek szennyvízzel való elöntése sok esetben jelentős vagyoni kárral jár, nem beszélve a fertőzésveszély komoly kockázatáról.
A 2011. évi CCIX. törvény a víziközmű-szolgáltatásról végrehajtásáról szóló 58/2013. (II.27.) Korm. rendelet 85. § (5) bekezdésének értelmében az elválasztott rendszerű szennyvízelvezető hálózatba csapadékvíz bevezetése tilos.
A szennyvízhálózatra történő szabálytalan csapadékvíz-rákötések a szolgáltatónak minden esetben többletkiadást jelentenek. Ez hatással van a végzett szolgáltatás minőségére, a szennyvízdíj mértékére, ezáltal a szolgáltatást szabályosan igénybe vevő többi felhasználóra is. A szennyvízelvezető hálózatba jogellenesen bevezetett csapadékvíz mennyisége után a víziközmű-szolgáltató pótdíjat számolhat fel.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a csapadékvíz szennyvízcsatornába vezetése jogszabály ellenes. Ezúton felszólítom az érintetteket, hogy a szabálytalanul a szennyvízcsatornába történt a csapadékvíz-bekötésüket 60 napon belül szüntessék meg!
A határidő lejártával Önkormányzatunk a Nyírségvíz Zrt. szakemberei bevonásával ellenőriztetni fogja a szennyvízhálózat törvényeknek megfelelő használatát. Ahol bebizonyosodik a jogosulatlan használat, azaz a csapadékvíz bevezetés, ott további eljárást kezdeményezünk.
Nem a bírságolás a célunk, hanem a jogkövető magatartás ösztönzése, a közegészségügyi kockázat megszüntetése. A köztisztaság és az egészséges környezet fenntartása városunk elsőrendű közegészségügyi érdeke, és ennek előmozdításában mindenki köteles közreműködni, valamint a települési környezet szennyeződését, fertőzését előidéző tevékenységtől, magatartástól tartózkodni.
Dr. Dóka Zoltán
jegyző